- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -

A Szaturnusz légköre és belső gyűrűje közé “ugrik” a Cassini-űrszonda

Posted By The Explorer On 2012-03-28 @ 10:47 In Föld | No Comments

A Szaturnusz légköre és belső gyűrűje közötti résbe “ugorva” fejezi be küldetését a Cassini-űrszonda – jelentették be a 43. bolygótudományi konferencián a Texas állambeli Woodlandsben.

A Cassini-Huygens az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA, az ESA és több európai ország részvételével szervezett űrprogram szondája. 1997. október 15-én indult el Cape Canaveralról, a vállalkozás célja a Szaturnusz környezetének vizsgálata és egy leszállóegység, a Huygens eljuttatása a Titán-hold felszínére. Az 5712 kilogrammos űrszonda 366 kilogramm tömegű tudományos műszert, valamint a 320 kilogrammos Huygenst vitte magával. A nagyméretű űrszonda a Vénusz, majd a Föld és a Jupiter gravitációs lendítését kihasználva jutott el a Szaturnusz közelébe 2004 júniusában. A Cassini tudományos céljai: a gyűrűk háromdimenziós szerkezetének és dinamikus viselkedésének, a holdak felszíni összetételének és geológiai múltjának meghatározása, a magnetoszféra viselkedésének és háromdimenziós szerkezetének mérése, a Szaturnusz légkörének vizsgálata.

[1]

Jelenleg az űrszonda viszonylag nagy távolságból, a  gyűrűrendszeren kívülről végzi a megfigyeléseket. Az utolsó keringési pályái során viszont a Cassini “közelképeket” készít a gyűrűkről, ami sokat elárulhat e képződmények koráról – olvasható a  BBC [2]hírei között.

“2016-ban, amikor a küldetés a végéhez közeledik, a Cassini megváltoztatja pályáját és +lebukik+ a legbelső gyűrű valamint a Szaturnusz légköre közötti igen keskeny résbe” – hangsúlyozta Linda Spilker, a Cassii-projekt tudósa, a NASA bolygókutató részlegének, a Jet Propulsion Laboratory munkatársa.

[3]

Az utolsó huszonkét kör során a Cassini pályája éles szöget zár a Szaturnusz egyenlítőjének horizontális síkjával. Eközben az űrszonda részletesen felméri a Szaturnusz gravitációs terét, mágneses mezejét, valamint nagyfelbontású képeket készít a gyűrűrendszerről. Utóbbi segítségével a tudósok pontosabban határozhatják meg a gyűrűk tömegét, s választ kaphatnak arra, hogy mikor képződtek: viszonylag új alakzatok és egy üstökös széttöredezésekor keletkeztek-e, vagy származásukat a Naprendszer több mint 4 milliárd évvel ezelőtti keletkezésére vezethetik vissza.

2017-ben, amikor a Cassini kifogy az üzemanyagból, a  földi irányítók a Szaturnusz légkörébe irányítják. Az űrszonda oxigén hiányában nem ég el, hanem megolvad, majd megsemmisül a hatalmas légköri nyomás hatására. A kutatók mindenképp el akarják kerülni, hogy a Cassini a Szaturnusz valamelyik holdján, a földönkívüli élet szempontjából érdekes Enceladuson, vagy a Titánon landoljon, nehogy földi mikroorganizmusokkal szennyezze az égitesteket.

Forrás: MTI

Fotók: NASA

Kapcsolódó cikkeink:
Megkérdőjeleződhet a Hold kialakulásának elmélete [4]
Richat-képződmény az űrből [5]
Rejtélyes felhő tűnt fel a Marson [6]
Önarcképet küldött magáról az Opportunity [7]
Új felszínformát azonosítottak a Marson [8]
Meglepetéseket tartogat a Merkúr  [9]


Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu

URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/03/28/a-szaturnusz-legkore-es-belso-gyuruje-kozotti-resbe-ugrik-a-cassini-urszonda/

URLs in this post:

[1] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/03/Saturn1.jpg

[2] BBC : http://www.bbc.co.uk

[3] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/03/inset-saturn-rings-large.jpg

[4] Megkérdőjeleződhet a Hold kialakulásának elmélete: http://explorerworld.hu/2012/03/28/megkerdojelezodhet-a-hold-kialakulasanak-elmelete/

[5] Richat-képződmény az űrből: http://explorerworld.hu/2012/03/27/richat-kepzodmeny-az-urbol/

[6] Rejtélyes felhő tűnt fel a Marson: http://explorerworld.hu/2012/03/26/rejtelyes-felho-tunt-fel-a-marson/

[7] Önarcképet küldött magáról az Opportunity: http://explorerworld.hu/2012/03/25/onarckepet-kuldott-magarol-az-opportunity/

[8] Új felszínformát azonosítottak a Marson: http://explorerworld.hu/2012/03/23/uj-felszinformat-azonositottak-a-marson/

[9] Meglepetéseket tartogat a Merkúr : http://explorerworld.hu/2012/03/22/meglepeteseket-tartogat-a-merkur/

Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.