- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -

A homokdűnék a Marson éppúgy viselkednek, mint a Földön

Posted By The Explorer On 2012-05-12 @ 13:05 In Föld | No Comments

A homokdűnék a Marson ahhoz hasonlatosan viselkednek, mint a Földön – derítették ki a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) kutatói, akik eredményeiket a Nature című folyóiratban ismertették.

Az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA marsi felderítő űrszondájának (MRO, Mars Reconnaisance Orbiter) tavaly sikerült lencsevégre kapnia a vörös bolygó felületén mozgó homokdűnéket és “fodrozódásokat”. Ezek a felvételek megkérdőjelezték a korábban elfogadott elméletet, amely szerint a Mars felszínén nincs túl sok mozgás. A Caltech szakemberei által kifejlesztett technológia viszont első ízben tette lehetővé, hogy mérjék ezeket a mozgásokat – olvasható a tanulmányt ismertető PhysOrg [1]tudományos hírportálon.

[2]

“Hosszú éveken át vitáztak a tudósok arról, hogy a vörös bolygó felületén látható homokdűnék fosszilis képződmények-e, amelyek a Marson a régmúltban uralkodó időjárási viszonyokat tükrözik. A tudósok ugyanis úgy vélték, hogy a bolygó légköre túl vékony ahhoz, hogy a dűnéket megmozgatni képes szeleket keltsen. A mi adataink viszont azt mutatják, hogy a széljárás igenis fontos szerepet játszik a Mars felszínének alakításában. Ez azért fontos, mert sokat elárul a Mars jelenlegi állapotáról, arról, hogy milyen földtani aktivitás van a bolygón” – magyarázta Jean-Philippe Avouac, a Caltech geológiaprofesszora.

A kaliforniai kutatók az MRO nagyfelbontású képeket készítő kamerájának (HiRISE/ High Resolution Imaging Science Experiment) felvételeit elemezték az általuk kifejlesztett COSI-Corr elnevezésű szoftver (Co-registration of Optically Sensed Images and Correlation) segítségével. A felvételek a Mars Nili Patera nevű régiójában készültek, a szoftver egy 105 napos megfigyelési időszak alatt automatikusan mérte a homokképződmények helyzetében bekövetkező változásokat. Mint kiderült, a fodrozódások viszonylag gyorsan mozognak, a megfigyelési időszak alatt 4,5 métert tettek meg.

[3]

“Első ízben sikerült megmérni egy dűnerégió mozgását” – hangsúlyozta Francois Ayoub, a tanulmány társszerzője.

A kutatócsoport azt is felfedezte, hogy a Nili Patera régióban a dűnék hasonlatosan mozognak ahhoz, miként ezt a Viktória-völgyben az Antarktiszon teszik, ami azt jelenti, hogy a szelek által befolyásolt felszínváltozási ráta hasonló a két bolygón.

A továbbiakban a Caltech kutatói azt vizsgálják majd, hogy a homok miként mozog a Mars felszínén. “A homokszállítás fizikáját kutatjuk, ez a jelenség ugyanis kevéssé ismert” – mutatott rá Sebastien Leprince, a tanulmány társszerzője, aki szerint e vizsgálatok révén többet megtudhatnak a Mars légköréről.

Forrás: MTI
Fotók: NASA 

Kapcsolódó cikkek:
Piramis alakú szondák kutatnának a marsi élet után [4]
A földi kráterek vizsgálata segítheti az élet keresését a Marson [5]
Ahogy a NASA látja a világot  [6]


Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu

URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/05/12/a-homokdunek-a-marson-eppugy-viselkednek-mint-a-foldon/

URLs in this post:

[1] PhysOrg : http://phys.org

[2] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/05/almosttrees_mro_big.jpg

[3] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/05/ESP_011909_1320.jpg

[4] Piramis alakú szondák kutatnának a marsi élet után: http://explorerworld.hu/2012/04/28/piramis-alaku-szondak-kutatnanak-a-marsi-elet-utan/

[5] A földi kráterek vizsgálata segítheti az élet keresését a Marson: http://explorerworld.hu/2012/04/17/a-foldi-kraterek-vizsgalata-segitheti-az-elet-nyomainak-kereseset-marson/

[6] Ahogy a NASA látja a világot : http://explorerworld.hu/2012/04/11/ahogy-a-nasa-latja-a-vilagot/

Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.