- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -

Miről mesél a fogkő?

Posted By The Explorer On 2012-06-30 @ 10:25 In Föld | No Comments

A kemény “harapnivalót” kedvelte távoli ősünk, a kétmillió évvel ezelőtt “Dél-Afrikában” élt Australopithecus sediba, amely leginkább fákkal, bokrokkal és gyümölccsel táplálkozott – derítették ki amerikai és német tudósok, akik kutatásaikat a Nature legújabb számában ismertetik.

A lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Kutatóintézet, valamint a Coloradói Egyetem (Boulder) kutatói az Australopithecus sediba két egyedét vizsgálták, amelyek csontvázát 2008-ban fedezték fel egy barlangban Johannesburg közelében – olvasható a PhysOrg [1] valamint a Scientific American [2] tudományos hírportálokon.

A fosszíliák egyike egy 12-13 éves hímé, a másik a húszas éveiben járó nőstényé. Mindkét egyed 127 centiméter magas volt, a nőstény testsúlya 33 kilogramm körül lehetett, a hímé pedig 27 kilogramm.

[3]

A kutatók vizsgálták a fogazaton lévő kopásokat, a fogkőlerakódásokat, valamint a fogzománcban lévő szénizotópok arányát.

A fotoszintézisnek két folyamata van: egyrészt a fényreakció, amikor a fényenergia kémiai energiává alakul, és az úgynevezett sötét reakció, amikor a növény által felvett, a szén és az oxigén stabil izotópjait tartalmazó szén-dioxid megkötődik és a növény a növekedéséhez szükséges energiaforrásként használja fel. Az úgynevezett C3-as típusú fotoszintézis során a növény a felvett szén-dioxidot három szénatomos alakban köti meg, míg a C4-esnél négy szénatomosban. A C3-as a fákra és a bokrokra jellemző, míg a C4-es típusú a fűfélékre. Ezáltal a fogba beépült stabil szénizotóp-arány alapján következtetni lehet az elfogyasztott növényekére.

Mint kiderült, az Australopithecus sediba két egyede C3-as típusú növényeket, azaz fákat és bokrokat fogyasztott. Sokkal keményebb étkeken élt, mint a többi korai emberféle, amelyek a C4-es típusú növényeket preferálták. Még a masszív állkapcsa és fogazata miatt “diótörőnek” becézett Paranthropus boisei is inkább a fűféléket kedvelte.

[4]

“Étrendje az afrikai szavannákon élő csimpánzokéhoz hasonlított” – hangsúlyozta Paul Sandberg, a Coloradói Egyetem antropológusa, a tanulmány társszerzője.

A kutatók a fogkőben fakéregmaradványokat fedeztek fel, valamint fitoliteket, a növények legkülső szövetében lévő kovaszemcséket, utóbbiak szintén a C3-as típusú növényzet fogyasztására utalnak.

Forrás: MTI
Fotó: Science 

Kapcsolódó cikkek:
Jetiszőrök genetikai vizsgálata [5]
A szőke haj kétszer bukkant fel az emberi evolúcióban [6]
Online a gyenyiszovai ősember [7]
Ötzivel mégsem egy gyilkos nyílvessző végzett? [8]


Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu

URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/06/30/mirol-mesel-a-fogko/

URLs in this post:

[1] PhysOrg: http://www.phys.org

[2] Scientific American: https://www.explorerworld.huwww.scientificamerican.com

[3] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/06/a_sediba_skull.jpg

[4] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/06/sediba-tooth-tartar1.jpg

[5] Jetiszőrök genetikai vizsgálata: http://explorerworld.hu/2012/05/24/jetiszorok-genetikai-vizsgalata/

[6] A szőke haj kétszer bukkant fel az emberi evolúcióban: http://explorerworld.hu/2012/05/06/a-szoke-haj-ketszer-bukkant-fel-az-emberi-evolucioban/

[7] Online a gyenyiszovai ősember: http://explorerworld.hu/2012/02/12/online-a-gyenyiszovai-osember/

[8] Ötzivel mégsem egy gyilkos nyílvessző végzett?: http://explorerworld.hu/2011/12/15/otzivel-megsem-egy-gyilkos-nyilvesszo-vegzett/

Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.