- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -

A világ legrégebbi becsapódási krátere

Posted By Nagy Nikoletta On 2012-07-05 @ 06:44 In Föld | No Comments

Egy nemzetközi kutatócsapat Grönlandon találta meg Földünk legrégebbi „aszteroidasebét”: a kráter körülbelül egy milliárd évvel öregebb, mint a korábbi csúcstartó.

A kráter Grönlandon, a Maniitsoq térségben található, és hozzávetőleg100 kilométerátmérőjű. Ezzel a korábbi csúcstartó, a dél-amerikai Vredefort kráter csupán egyik címét tudja megőrizni: így már csak a legnagyobb, de nem a legrégebbi becsapódási hely a Földön a maga 300 kilométeres átmérőjével.

„Ez az új felfedezés azt jelenti, hogy majdnem egy milliárd évvel korábbi kráterképződéseket is tanulmányozhatunk a Földön, mint amilyenekre eddig volt lehetőségünk” – nyilatkozta a kutatócsapat tagja, Dr. Iain McDonald a Cardiff Egyetemtől.

[1]

Megtalálni a krátert nem volt egyszerű feladat: bár a Holdon tisztán látszanak a korábbi becsapódások nyomait jelző kráterek, és a Föld valószínűleg több aszteroidát vonzott magához az évmilliárdok során, akkora az erózió, hogy nem látszanak ennyire tisztán a becsapódási felületek. A Maniitsoq kráter például vagy 25 kilométerrel mélyebb lehetett korábban.

„A kutatás inkább olyan volt, mint egy Sherlock Holmes-sztori” – magyarázza McDonald. –„Kizártunk minden lehetséges tényezőt, ami így alakíthatta a földet, így csak a becsapódás lehetősége maradt.”

[2]

Eddig összesen nagyjából 180 becsapódási krátert ismerünk a Földön, amelyeknek 30%-a fontos természetes energiahordozók lelőhelye is, mint például nikkelé, aranyé, vagy olajé. Ezúttal is energiahordozók után kutattak a tudósok, amikor a Maniitsoq kráterét felfedezték.

A nemzetközi csapatot Adam Garde, a grönlandi és dániai Geológiai Intézet kutatója vezette. Az expedícióban részt vettek a Cardiffi és a Lundi Egyetem kutatói is, valamint tudósok a moszkvai Földi Tudományok Intézete tudósai. A felfedezésről szóló tanulmányt az Earth and Planetary Science Letters folyóiratban publikálták.

Forrás: Universe Today

Kapcsolódó cikkek:
Földközeli aszteroidákat kémlelne az új műhold [3]
16. NEEMO küldetés [4]
A földi kráterek vizsgálata segítheti az élet nyomainak keresését a Marson [5]


Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu

URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/07/05/a-vilag-legregebbi-becsapodasi-kratere/

URLs in this post:

[1] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/07/a_1341163115_1341163119_460x460.jpg

[2] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/07/oldest-earth-meteorite-crater-maniitsoq-location.jpg

[3] Földközeli aszteroidákat kémlelne az új műhold: http://explorerworld.hu/2012/07/02/foldkozeli-aszteroidakat-kemlelne-az-uj-muhold/

[4] 16. NEEMO küldetés: http://explorerworld.hu/2012/06/19/16-neemo-kuldetes/

[5] A földi kráterek vizsgálata segítheti az élet nyomainak keresését a Marson: http://explorerworld.hu/2012/04/17/a-foldi-kraterek-vizsgalata-segitheti-az-elet-nyomainak-kereseset-marson/

Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.