- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -

Az óriáspandák családjának legidősebb fosszíliáit tárták fel

Posted By The Explorer On 2012-11-19 @ 10:12 In Föld | No Comments

Meglepő helyen, Spanyolországban kerültek napvilágra az óriáspanda-család legidősebb képviselőinek fosszíliái. A leletekről a PLoS ONE online kiadásában jelent meg tanulmány.

Az óriáspanda (Ailuropoda melanoleuca), eredeti rendszertani nevén Ursus melanoleuca (fekete-fehér medve) vagy bambuszmedve a medvefélék (Ursidae) családjába tartozó emlős. Az óriáspanda egyedülálló helyet foglal el a medvefélék családjában, hiszen étrendje csaknem kizárólag bambuszból áll, míg a “rokonság” többi része mindenevő – azaz egyaránt fogyaszt növényi és állati eredetű táplálékot – vagy ragadozó – olvasható a LiveScience [1] tudományos hírportálon.

Tipp: Régi lakók költöztek az új pandabázisra [2]

A genetikai kutatások arról tanúskodnak, hogy az óriáspandák ősei 18-22 millió évvel ezelőtt váltak el a többi medvefélétől. Mindazonáltal keveset lehetett tudni arról, hogy milyenek voltak a korai óriáspandák és hogyan változtak az évmilliók során. Az eddig ismert, legkorábbi fosszíliák 8,2 millió évesesek voltak, és Kínából származtak.

A most megtalált, legrégebbi óriáspandák maradványai – fosszilizálódott állkapcsok és fogak két “készlete” – váratlan helyen, Spanyolország északkeleti részén kerültek napvilágra, a 11,6 millió éves leletek az óriáspanda eddigi legkorábbi ismert képviselőié.

A Kretzoiarctos beatrix névre keresztelt óriáspanda egy eddig ismeretlen nemzetség tagja. A középső miocén időszakban élt, amikor a térségben meleg, csapadékos éghajlat uralkodott, a területet sűrű erdők borították. “Az általunk leírt nemzetség nem csupán az első, az Ibériai-félszigeten leírt medve, hanem az óriáspandák legkorábbi ismert képviselője is” – hangsúlyozta Juan Abella, a madridi Természettudományi Múzeum paleontológusa.

[3]

A fosszíliák (Abella et al., PLoS ONE)

A Kretzoiarctos beatrix legfeljebb 60 kilós lehetett, akkora, mint az Ursidae-család ma élő legkisebb képviselője, a maláj medve (Helarctos malayanus). Fogazatából ítélve valószínűleg mindenevő lehetett, ám olyan dentális sajátosságokat is felfedeztek a kutatók, amelyek alapján a Kretzoiarctos beatrix alkalmazkodott a bambuszhoz hasonlatos kemény rostos növényzet megrágásához.

“Nem tudjuk, hogy a középső miocén időszakban nőtt-e bambusz az Ibériai-félszigeten, ám a meleg, csapadékos éghajlatnak köszönhetően bőséggel volt kemény, rostos növényzet” – jegyezte meg Juan Abella.

Tipp: Eltűnhet az óriáspanda élőhelye [4]

Azt sem lehet tudni, hogy a Kretzoiarctos beatrix bundája hasonlított-e a mai óriáspandákéhoz, Abella szerint azonban nagy valószínűséggel testét sötét szőrzet borította, amelyet néhány fehér folt tarkított. Véleményét a spanyol kutató arra alapozza, hogy a legtöbb medvebocsnak hasonló a bundája, sok állatfajnál pedig a fiatal állatok szőrzete az ősökére hajaz. Ennek alapján nem kizárt, hogy az óriáspandák Nyugat-Európából származhatnak.

További rejtély, hogy miért pusztult ki a Kretzoiarctos beatrix? “A legvalószínűbb magyarázat, hogy szárazabbá vált az éghajlat és eltűntek az erdőségek, ami a nagyobb testű, ‘versenyképesebb’ állatoknak kedvezett” – vélekedett Juan Abella.

Forrás: MTI
Főkép: giant-panda.com 


Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu

URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/11/19/az-oriaspandak-csaladjanak-legidosebb-fossziliait-tartak-fel/

URLs in this post:

[1] LiveScience: http://www.livescience.com/24788-oldest-panda-fossils.html

[2] Régi lakók költöztek az új pandabázisra: http://explorerworld.hu/2012/11/03/regi-lakok-koltoztek-az-uj-pandabazisra/

[3] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/11/giant-panda-fossils.jpg

[4] Eltűnhet az óriáspanda élőhelye: http://explorerworld.hu/2012/04/06/eltunhet-az-oriaspanda-elohelye/

Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.