- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -

A legkorábbi négylábúak gerincét rekonstruálták

Posted By The Explorer On 2013-01-21 @ 08:19 In Föld | No Comments

A legkorábbi négylábúak gerincoszlopának háromdimenziós felvételeit készítette el egy nemzetközi kutatócsoport. A brit és svéd kutatók, valamint a grenoble-i Európai Szinkrotronsugárzási Központ (ESRF) tudósai tanulmányukat a Nature-ben jelentették meg.

A tetrapodák négylábú állatok, amelyek közé manapság a kétéltűek, hüllők, madarak és emlősök tartoznak. Körülbelül 400 millió évvel ezelőtt azonban a korai tetrapodák voltak az első gerincesek, amelyek rövid kiruccanásokat tettek a sekély vizekbe és eközben mind a négy végtagjukat használták. Hogy ez miként történhetett, és hogyan költöztek végül ki a négylábúak a szárazföldre, immár másfél évszázada tudományos viták tárgyát képezi – olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon [1] és a BBC hírei között [2].

A tudósok három korai gerinces faj – az Ichthyostega, az Acanthostega és a Pederpes 360 millió éves fosszíliáit vizsgálták a nagy energiájú röntgensugarak segítségével.

Tipp: A “csörtető” dinoszauruszok titkait kutatták ausztrál tudósok [3]

Míg a modern négylábúak esetében a csigolyák egyetlen csontból állnak, a korai tetrapodáké összetett képződmény volt.

“Több mint száz éven át a paleontológusok úgy vélték, hogy a csigolyák mindegyike három csontegységből állt: ezek egyike elől, a másik felül helyezkedett el, míg a harmadik páros hátul” – magyarázta Stephanie Pierce, a tanulmány vezető szerzője.

[4]

A négylábú hátgerince

Mint kifejtette, a kőzetekbe ágyazott fosszilizálódott csontok oly tömörek, hogy általában elnyelik a röntgensugarak jelentős részét. Nem így a szinkrotron nagy energiájú röntgensugarait, amelyek felfedték az üledékes kőzetekbe zárt maradványok legapróbb titkait is, lehetővé téve háromdimenziós rekonstruálásukat.

Így derült ki, hogy a gerincoszlop elsőnek hitt csontja, az intercentrum, a valóságban a “füzér” végén helyezkedik el.

Tipp: Hiányzó láncszemre bukkantak a halgyíkoknál [5]

“Megismerve, hogy hogyan illeszkedtek egymáshoz a csontok, megérthetjük, hogy mennyire volt mozgékony az első tetrapodák gerincoszlopa, és hogyan közvetítették az erőt a végtagok között a szárazföldi lét kezdeti időszakában” – mutatott rá Stephanie Pierce, aki szerint a vizsgálatok révén többet megtudhatunk arról, hogyan fejlődött ki a modern gerincoszlop.

A tudósok az Ichthyostega esetében felfedezték a legkorábbi ismert szegycsontkezdeményt (sternum) is.

Forrás: MTI
Főkép: Julia Molnar 


Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu

URL to article: https://www.explorerworld.hu/2013/01/21/a-legkorabbi-negylabuak-gerincet-rekonstrualtak/

URLs in this post:

[1] PhysOrg tudományos hírportálon: http://phys.org.277297680

[2] BBC hírei között: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-20987289

[3] A “csörtető” dinoszauruszok titkait kutatták ausztrál tudósok: http://explorerworld.hu/2013/01/16/a-csorteto-dinoszauruszok-titkait-kutattak-ausztral-tudosok/

[4] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2013/01/backbone3d.png

[5] Hiányzó láncszemre bukkantak a halgyíkoknál: http://explorerworld.hu/2012/08/10/hianyzo-lancszemre-bukkantak-a-halgyikoknal/

Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.