Megmenekülhet a madagaszkári récefaj?

Kiskacsák keltek ki a súlyosan veszélyeztetett madagaszkári cigányréce populációban. Úgy tűnik, a tenyésztés egyelőre sikeres: a pihés kismadarak már a második tenyésztett generációhoz tartoznak.

A madagaszkári cigányréce az IUCN Vörös Listáján a súlyosan veszélyeztetett besorolást kapta – 2006-ig kihalt madárfajnak tekintették, 2008-ban azonban 22 felnőtt példányát találták egy madagaszkári tóban. 2009 júliusára már csupán 6 felnőtt tojó maradt a populációból.

Egyedszámuk ilyen drasztikus csökkenésének élőhelyük fokozatos eltűnése áll a hátterében. A tó, amely közelében az egyelőre egyetlennek számon tartott cigányréce populáció él, valaha egy hatalmas lápos terület része volt, amely a vízelvezetések és az egzotikus halfajok betelepítése miatt hamarosan lehetetlenné tette a madarak számára az életet a környéken.

A környezetvédők radikális lépésre szánták el magukat: a récefészkekben található 24 tojást a tóparton felállított keltetőkben és a közelben található hotel fürdőszobáiban kelttették ki őket, amíg fel nem épült a tenyésztési központ.

A most kikelt 18 kiskacsa az ekkor világra segített állatok utódja. A cél az, hogy ezeket az állatokat már a vadonba szoktassák, és ha eljön az idő, és találnak számukra megfelelő élőhelyet, szabadon engedjék őket.

Forrás: WCS

Kapcsolódó cikkek:
Eltűnhet az óriáspandák élőhelye
Afrikai leopárd született Nyíregyházán
Mentsük meg a delfineket!